DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Zbiory
Kominiarz przy pracy, Toruń, lata 50. XX w., fot. Henryk Hermanowicz, ze zbiorów Muzeum PRL-u
Kominiarz przy pracy, Toruń, lata 50. XX w., fot. Henryk Hermanowicz, ze zbiorów Muzeum PRL-u
Poniedziałek 22 września 2014
Fotografie Henryka Hermanowicza w zbiorach Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u (w organizacji) zakupiło w 2014 r. do swych zbiorów zbiór zdjęć (klisze i odbitki) Henryka Hermanowicza z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

 

Henryk Hermanowicz urodził się 20 października 1912 r. w Wilnie, zmarł 31 maja 1992 r. w Krakowie. Artysta fotografik, jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Bułhaka. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1947 roku r.), National Geographic Society, członek honorowy Klubu Fotografów Duńskich, laureat licznych nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

 

Autor dużo podróżował i dokumentował zachodzące wokół zmiany – odchodzący świat z jego tradycjami i obyczajami oraz nowy, który „rósł" na jego oczach. Na zdjęciach widzimy więc zarówno sielskie jeszcze krajobrazy i dziką przyrodę, jak i pejzaże już industrialne, a także zetknięcie tych dwóch światów. Obserwujemy odbudowę po zniszczeniach wojennych, czy budowę zakładów przemysłowych, ale także zmiany zachodzące na wsi. „Typy ludowe” z różnych regionów kraju są tu zestawione z murarzem, pracownikiem papierni, czy traktorzystą.

 

Niewielki wybór zakupionych fotografii pokazano na wystawie "Kadrowanie PRL-u. Henryk Hermanowicz i Jerzy Szot".