DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Zbiory
Ulotki przekazane Muzeum PRL-u przez Leszka Sobockiego
Ulotki przekazane Muzeum PRL-u przez Leszka Sobockiego
Czwartek 30 stycznia 2014
Nieznajomy ostrzega: sprawdzali twój samochód

Leszek Sobocki, którego obrazy i grafiki trafiły już do zbiorów Muzeum PRL-u, przekazał nam także teczkę z drukami i dokumentami z epoki.

 

Jest wśród nich m.in. adresowany do niego list z grudnia 1976 r. Tajemniczy „Nieznajomy” („Podanie mojego nazwiska uważam za stosowne w wymienionej sytuacji, a co zatym za zbyteczne” – pisownia oryginalna) informuje artystę, że jako pracownik Wydziału Komunikacji uczestniczył w odszukaniu dokumentacji jego samochodu na polecenie funkcjonariuszy MO.

 

Cytuje też wypowiedź, którą rzekomo wówczas usłyszał: „pilnie potrzebują tego towarzysze z 18-go Stycznia, widocznie coś ostro przeskrobał i chcą mu dać w kość”. „Wymienione uwagi wydają mi się na tyle ważne, żeby pana o powyższym poinformować” –dodaje „Nieznajomy”. Tego typu listy SB rozsyłała do osób zaangażowanych w różne formy działalności uznawanej za opozycyjną, aby dać im do zrozumienia, że są obserwowane.

 

Wśród dokumentów przekazanych nam przez Leszka Sobockiego są także m.in.: ulotki agitacyjne z wyborów w 1972 r., czy datowana na 8 października 1957 r. ulotka podpisana „Studenci Krakowa”, odnosząca się do rozwiązania pisma „Po prostu”, a zawierająca m.in. żądanie zwolnienia aresztowanych dziennikarzy i studentów, którzy protestowali w Warszawie przeciwko likwidacji pisma. Artysta przekazał nam również m.in. ręcznie wykonane katalogi wystaw organizowanych w kościołach w Bytomiu, Poznaniu i Krakowie, czy protokoły celne potwierdzające zatrzymanie przywożonych z zagranicy książek.

 

Dokumenty będą wykorzystywane w pracach i działalności Muzeum PRL-u.

GALERIA