DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Zbiory
Leszek Sobocki, z cyklu
Leszek Sobocki, z cyklu "Znaki ostrzegawcze" (fragment), lata 1968-72, ze zbiorów Muzeum PRL-u
Środa 30 listopada -0001
Prace Leszka Sobockiego w zbiorach Muzeum PRL-u!

Trwają prace nad kierunkami oraz kompleksowym programem gromadzenia zbiorów Muzeum PRL-u.
W 2013 roku pozyskano trzy obrazy oraz 34 grafiki (linoryty) Leszka Sobockiego. Artysta przekazał też muzeum w depozyt 25 grafik (linoryty).


Leszek Sobocki (ur. w 1934 r.) jest polskim malarzem, grafikiem, twórcą environments, eseistą i poetą. Studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Wacława Taranczewskiego) oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W 1965 roku - wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem i Jackiem Waltosiem - założył grupę WPROST. Sobocki brał udział w 19 wystawach grupy w latach 1966-1986, był uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej. Mieszka i pracuje w Krakowie.

 

Artysta uczestniczył w około 200 zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in.: „Polaków portret własny”, „Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX i XX wieku”, „Polonia”, „Myśl artysty w 100-lecie śmierci Cypriana Norwida”, „Obrazy śmierci”, „100 lat Zachęty”.

 

„Twórczość Sobockiego, a zwłaszcza jego realistyczne i pełne ekspresji malarstwo wpisujące się w nurt Nowej Figuracji, była z jednej strony buntem przeciwko formalnym poszukiwaniom awangardy, a z drugiej wyrażała sprzeciw wobec zniewolenia i upodlenia człowieka w systemie komunistycznym. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest połączenie autobiografizmu z postawą krytyczną” - pisała Ewa Gorządek.

 

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Moderna Kunst Museet (Sztokholm), Graphische Sammlung Albertina (Wiedeń), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Skopje), Kupferstich/Kabinet (Drezno), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Łódź) oraz w muzeach narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach.

GALERIA