DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Wystawy
Środa 25 kwietnia 2018
Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, zaprasza na wystawę „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988”, prezentowaną w Muzeum PRL-u.

 

 

Trzydzieści lat temu w nowohuckim kombinacie metalurgicznym, Hucie im. Lenina, wybuchł strajk. Mieszkańcy Krakowa przekazywali sobie informację: „huta stanęła”. W ciągu kilku godzin protest zainicjowany z przyczyn ekonomicznych nabrał charakteru solidarnościowego. W tych dniach doszło do zespolenia trzech grup domagających się spełnienia postulatów strajkowych: niepracujących już w HiL liderów Solidarności z lat 1980–1981, którzy po kryjomu przedostali się na teren Kombinatu, aktywnych w latach 80. członków podziemnych struktur oraz osób nowych – inspiratorów strajku.

 

Wystawa nakreśla historię Solidarności, przybliża przyczyny, charakter i skutki działalności antykomunistycznej w PRL. Przypomina o paradoksie Nowej Huty, która – budowana z zamiarem stworzenia idealnego socjalistycznego miasta – wraz z upływem lat stała się jednym z ważniejszych ośrodków sprzeciwu społeczeństwa wobec władzy. Wystawa przez pryzmat protestu nowohuckich robotników ukazuje opozycyjne cele i ideały lat 80., a także ponadczasowe wartości, takie jak solidarność, odwaga, lojalność.

 

Narracja o strajku, jego genezie, przebiegu i konsekwencjach jest opatrzona licznymi fotografiami wykonanymi przede wszystkim na terenie Kombinatu oraz eksponatami związanymi głównie z Hutą im. Lenina oraz działalnością opozycji. Wystawa opowiada też o skali wsparcia wobec hutników ze strony różnych środowisk. Lokuje nowohucki sprzeciw w szerszym kontekście strajków, które wybuchły w całym kraju wiosną i latem 1988 r.

 

Przygotowanie ekspozycji było możliwe dzięki życzliwej współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Stowarzyszeniem Sieć Solidarności, Komisją Robotniczą Hutników NSZZ „Solidarność", Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski oraz osobami prywatnymi, w tym uczestnikami opisywanych na wystawie wydarzeń, którzy podzielili się swoimi pamiątkami i wspomnieniami.

 

Wsparcia udzieliła firma Sambud-2 oraz Rada Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa.

 

Wystawa czynna jest od 26 kwietnia 2018 r. do końca marca 2019 r.
Kurator wystawy: Agata Klimek.

 

Dopełnieniem wystawy będzie cykl wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez Muzeum PRL-u przy udziale świadków historii. Szczegóły będą zamieszczane na stronie www.mprl.pl oraz www.facebook.com/MuzeumPRLuwKrakowie.

 

Muzeum PRL-u
os. Centrum E1, 31–934 Kraków
tel.: 12 446 78 21, 12 446 78 22
Wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10–17.
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8–16.

 

GALERIA