DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Środa 12 lipca 2017
Night Light

Wydawnictwo "Night Light" można można kupić bezpośrednio w Muzeum PRL-u (Kraków, os. Centrum E 1) albo zamówić pisząc na adres sekretariat@mprl.pl lub dzwoniąc pod numery telefonu: 12 446 78 21 i 12 446 78 22. Cena: 15 zł.

 

To autorski projekt dr hab. Agnieszki Łukaszewskiej, który zaprezentowała 15 marca 2017 r. w Muzeum PRL-u. Teraz ukazał się on jako małoformatowa książeczka.

 

„Fotograficzny cykl składa się z portretów lamp - zwyczajnych, takich, których światło współtworzyło obraz codzienności PRL: z korytarzy, piwnic, zapleczy sklepów oraz ulic. Pojawiają się jarzeniówki o zimnym, drżącym świetle, które pamiętam ze szkoły, żółte światło wolframowych żarówek, neony, pomarańczowe światło lamp sodowych i zielonkawe, psychodeliczne, z lamp rtęciowych. Zdjęcia powstały głównie podczas nocnych spacerów po Nowej Hucie, obserwacji, fascynacji, obsesji. Ukazują najbardziej charakterystyczne dla tej dzielnicy miejsca: Kino Świt, Światowid, Teatr Ludowy, plac Centralny, ale także zapomniane zaułki i wnętrza gdzie zachowało się najwięcej zabytkowych wnętrz i lamp” – pisze autorka projektu. „Tytułowa lampka nocna, we wspomnieniu, wyobraźni i marzeniu sennym przywołanym poprzez artystyczne działanie, pozwala przyjrzeć się przeszłości w nowym świetle. Rozważania o świetle w czasach ustroju totalitarnego można też odczytać jako metaforę” – dodaje Agnieszka Łukaszewska.

 

Autorka projektu urodziła się w Krakowie w 1974 r. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W 2008 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 r. zdobyła wyróżnienie na VII Triennale Rysunku Współczesnego w Lubaczowie. W 2015 r. zrobiła habilitację. W 2016 r. zdobyła Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Sztuki 44. Salon Zimowy w Radomiu.