DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Środa 12 lipca 2017
Paczka z Ameryki

Wydawnictwo „Paczka z Ameryki” można kupić bezpośrednio w Muzeum PRL-u (Kraków, os. Centrum E 1) albo zamówić pisząc na adres sekretariat@mprl.pl lub dzwoniąc pod numery telefonu: 12 446 78 21 i 12 446 78 22. Cena: 25 zł.

 

„Paczka z Ameryki” to opowieść o dostępności zachodnich towarów oraz pomocy, jaka płynęła do Polski w okresie PRL-u z Zachodu – zarówno tej instytucjonalnej, zorganizowanej, jak i indywidualnej, prywatnej. Wydawnictwo w kilku tekstach przedstawia działalność UNRRA, przekazy prywatne, rodzinne oraz zorganizowaną akcję pomocy obywateli wielu państw dla Polaków w latach 80.

 

W wydawnictwie znajdują się artykuły: Karolina Żłobecka „Kilka uwag o paczkach i towarach z Zachodu w latach 1945-1989”, Michał Zgłobica „Zakres pomocy humanitarnej UNRRA i jej dystrybucja wśród ludności (na przykładzie Warszawy)”, Dominik Lulewicz „Nie tylko UNRRA. Amerykański tabor i urządzenia kolejowe w Polsce po 1945 roku”, a także fragmenty rozmów ze świadkami historii oraz spis eksponatów wystawy.