DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Piątek 30 września 2016
Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowo-Wschodniej

Wydawnictwo "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowo-Wschodniej" można kupić bezpośrednio w Muzeum PRL-u (Kraków, os. Centrum E1) albo zamówić pisząc na adres sekretariat@mprl.pl lub dzwoniąc pod numery telefonu: 12 446 78 21 i 12 446 78 22. Cena: 30 zł.

Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy! – słowa te wypowiedział w 1945 r. Władysław Gomułka, przywódca Polskiej Partii Robotniczej. Wyraził w ten sposób wiarę w wieczność nastających właśnie rządów komunistycznych, instalowanych z pomocą Związku Radzieckiego.

Środkowo-wschodnia część przeoranej przez wojnę Europy stawała się sceną przemian politycznych, wprowadzających w ten obszar świata nowe realia. Partie komunistyczne coraz pewniej kroczyły po władzę, po którą sięgnęły w okresie paru powojennych lat.

Cztery omawiane kraje – Polska, wschodnia część Niemiec, Rumunia i Jugosławia na prawie pół wieku miały stać się obiektem komunistycznego eksperymentu. Czy jednak ów eksperyment w każdym z tych państw przebiegał tak samo? Czy istniał jeden model komunizmu? Jak wyglądał stosunek czterech prezentowanych krajów do „Ojczyzny światowego proletariatu”, będącej patronem komunistycznych przemian w Europie Środkowo- Wschodniej? I wreszcie – jak na cztery odmienne sposoby żegnano się w nich z komunizmem i jakie konsekwencje to pożegnanie przyniosło?