DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
O muzeum
Pocztówka przedstawiająca kino Światowid w Nowej Hucie, lata 60. XX w., fot. P. Krassowski, ze zbiorów Pawła Jagły
Pocztówka przedstawiająca kino Światowid w Nowej Hucie, lata 60. XX w., fot. P. Krassowski, ze zbiorów Pawła Jagły
Środa 30 listopada -0001
Z historii kina Światowid

Jako pierwsze na terenie Nowej Hucie pojawiły się kina objazdowe, które docierały do Branic, Grębałowa, Krzesławic, Pleszowa i Ruszczy.

 

W kwietniu 1951 r. w Czyżynach uruchomiono pierwsze w Polsce kino hotelowe - Robotnik. Pierwsze nowohuckie kino stacjonarne działało od 26 lutego 1951 r. na os. Willowym. W 1953 r. wystartowało pierwsze z dwóch dużych nowohuckich kin - Świt na os. Teatralnym. Od 1956 r. działały też mniejsze kina: Aktualności, Młodzieżowe i Kolorowe. Przez jakiś czas działało też w Nowej Hucie związkowe kino Wiedza. Jedynym czynnym obecnie nowohuckim kinem jest Sfinks, działający od 1960 r.

 

Budynek kina Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według socrealistycznego projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma on 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach przepastne schrony. Kino działało do roku 1992, a potem budynek zmienił się w rodzaj chaotycznego centrum handlowego, w którym można było kupić na przykład meble. Został zaniedbany, a jego wnętrze przebudowywano wielokrotnie pod aktualne potrzeby, wznosząc kolejne ścianki działowe.

 

W 2006 r. gmina Kraków odkupiła budynek od spółki Apollo Film. Rozważano umieszczenie w Światowidzie m.in.: muzeum rozproszonego Nowej Huty, muzeum komunizmu SocLand, ośrodka informacji turystycznej, kawiarni, siedziby radia i sceny teatralnej. Od kwietnia 2008 r. do grudnia 2012 r. w dawnym kinie działało Muzeum PRL-u, będące oddziałem Muzeum Historii Polski.

 

7 listopada 2012 r. Rada Miasta Krakowa przegłosowała zgodę na powołanie Muzeum PRL-u (w organizacji) w miejsce krakowskiego oddziału MHP, a 12 września 2013 r. zaakceptowała projekt 5-letniej umowy pomiędzy gminą Kraków a Ministerstwem Kultury w sprawie współprowadzenia Muzeum PRL-u.

 

„Encyklopedia Nowej Huty”, Kraków 2006; A. Gaj, „Przewodnik po Krakowie Nowej Hucie”, Kraków 2013