DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
O muzeum
Nowa Huta - murarze przy pracy, lata 70. XX w., fot. Henryk Hermanowicz, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Nowa Huta - murarze przy pracy, lata 70. XX w., fot. Henryk Hermanowicz, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Sobota 20 września 2014
Z historii starań o utworzenie Muzeum PRL-u

Od wielu lat o utworzenie Muzeum PRL-u zabiegali Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wraz z Teresą Bogucką oraz Anną i Jackiem Fedorowiczami założyli oni Fundację SocLand, której celem było otwarcie takiej placówki. Rozważano wówczas dwie lokalizacje - warszawską i nowohucką, muzeum jednak nie powstało.

 

Nadzieja na stworzenie muzeum w Nowej Hucie powróciły, gdy w 2006 r. gmina Kraków odkupiła od spółki Apollo Film budynek po dawnym kinie Światowid. Spierano się jednak, czy ma się tam mieścić muzeum rozproszone Nowej Huty, czy muzeum komunizmu SocLand. Padały też propozycje umieszczenia tam ośrodka informacji turystycznej, kawiarni, siedziby radia i sceny teatralnej.

 

W kwietniu 2008 r. w Światowidzie rozpoczęło działalność Muzeum PRL-u, będące oddziałem Muzeum Historii Polski, a finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum podjęło działalność wystawienniczo-edukacyjną, a równolegle starano się wypracować scenariusz instytucji.

 

Okazało się jednak, że niemożliwe jest wypracowanie wizji przyszłej wystawy stałej i oddział Muzeum Historii Polski zakończył pracę w pierwszym kwartale 2013 roku.

 

W wyniku porozumienia Ministra Kultury i gminy Kraków powołano natomiast samodzielne miejskie Muzeum PRL-u, współprowadzone przez ministerstwo. Uchwałę w sprawie jego powołania Rada Miasta Krakowa podjęła 7 listopada 2012 r. 12 września 2013 r. zaakceptowała projekt 5-letniej umowy pomiędzy gminą Kraków a Ministerstwem Kultury w sprawie współprowadzenia Muzeum PRL-u. Podpisano ją pod koniec października.

 

W roku 2014 i kolejnych trzech latach gmina Kraków przekaże na działalność muzeum nie mniej niż 200 tys. zł rocznie, a ministerstwo nie mniej niż 1 mln zł rocznie (ministerialna dotacja w 2014 r. wyniesie 1,3 mln zł). Minister zobowiązał się także do przekazania dotacji na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej, a także projektu architektoniczno-budowlanego i prac budowlanych związanych z adaptacją budynku kina Światowid.

 

Wystawa stała w Muzeum PRL-u ma zostać otwarta najwcześniej za 3-4 lata.