DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Wtorek 4 grudnia 2018
Grudzień w Muzeum PRL-u

Zapraszamy do udziału w grudniowych spotkaniach w Muzeum PRL-u.

 

* 11 grudnia o godz. 10.30 zapraszamy nawarsztaty z cyklu "Poranek w Muzeum". Wraz z uczestnikami zajęć wykonamy peerelowskie ozdoby choinkowe.

Poranki w Muzeum to cykl warsztatów skierowanych do dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia mają na celu przybliżenie wybranych tematów z historii PRL-u. Na uczestników, oprócz dawki wiedzy i dyskusji, czekają różnorodne plastyczne działania.

Istnieje możliwość rezerwacji zajęć w innych dniach – ich koszt wynosi 100 zł za grupę do 25 osób. Wszelkie pytania oraz rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl 

 
 
* Wraz z dr Agnieszką Chłostą-Sikorską zapraszamy 11 grudnia o godz. 17 na kolejny Podwieczorek w Muzeum. Przy kawie i herbacie porozmawiamy tym razem o telewizji w PRL-u. Wstęp wolny.

Do prac nad Polską Telewizją przystąpiono w 1947 roku. Miało to być kolejne narzędzie służące indoktrynacji, chociaż początkowo, ze względu na niewielki zasięg i mało liczną grupę odbiorców, nie doceniano siły jego oddziaływania. Jednak dość szybko oferta telewizyjna została poszerzona i telewizja stała się jednym z częściej wybieranych sposobów na spędzenie wolnego czasu, także tego świątecznego. Natomiast rządzący zaczęli wykorzystywać ją do propagowania swoich idei. Polacy mogli odbierać telewizję m.in. na odbiornikach „Wisła”, „Belweder”, „Manesz”, „Dürery”, „Orion”. Stanowiły one dla nich okno na świat.


Muzeum PRL-u zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w Konkursie „PRoLog – wstęp do PRL-u”, który odbędzie się 12 grudnia 2018 r. Tematem czwartej edycji Konkursu będą lata 60. w Polsce Ludowej. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10. W Konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób wywodzących się z tej samej szkoły.
 
Konkurs będzie składał się z dwóch części – testu wiedzy na temat lat 60. oraz krótkiej formy artystycznej. 40-minutowy test będzie dotyczył historii politycznej i społecznej oraz kultury lat 60. W drugiej części Konkursu zachęcimy uczniów do popuszczenia wodzy fantazji i zaprezentowania krótkiej formy artystycznej (od 6 do 10 minut) opowiadającej o tej dekadzie w PRL-u.

Podczas Konkursu uczniowie wysłuchają wykładu wygłoszonego przez dr Agnieszkę Chłostę-Sikorską (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego) oraz zwiedzą z przewodnikami wystawy: „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

Chęć udziału w Konkursie należy zgłaszać mailowo na adres: historia@mprl.pl. W zgłoszeniu prosimy o podanie nazwy szkoły, nazwy drużyny oraz liczby uczniów biorących udział w Konkursie w ramach drużyny. Zgłoszenia będą przyjmowane do 28 listopada 2018 r. Szczegółowe informacje na temat Konkursu znajdują się w Regulaminie.


* Muzeum PRL-u i Instytut Architektury zapraszają 18 grudnia o godz. 18 na wykład dr Michała Wiśniewskiego "Projektowali powojenną Polskę: Witold Korski". Wstęp wolny.

Utworzony po wojnie Wydział Architektury przez Akademii Górniczej w Krakowie szybko stał się kuźnią kadr architektonicznych powojennej Polski. Osobą, która związana była z tą uczelnią od samego początku, był prof. Witold Korski. W chwili utworzenia szkoły należał do najbliższych współpracowników dziekana Adolfa Szyszko-Bohusza. Zwycięstwo w kilku konkursach architektonicznych i przede wszystkim zaangażowanie w budowę gmachu opery w Łodzi sprawiło, że na krakowskiej uczelni mógł rozwinąć badania naukowe poświęcone architekturze budynków teatralnych. W swoim dorobku miał kilka tego typu projektów. Wykład poświęcony prof. Witoldowi Korskiemu pozwoli przypomnieć ważną postać krakowskiej architektury oraz zastanowić się nad historią architektury budynków kultury w powojennym Krakowie i w Polsce.