DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Fot. Marian Schmidt
Fot. Marian Schmidt
Piątek 2 listopada 2018
Gorący listopad w Muzeum PRL-u

Zapraszamy na listopadowe wydarzenia w Muzeum PRL-u, m.in. wernisaż wystawy "Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie" oraz Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

 

14 listopada, godz. 18, wernisaż wystawy „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie”. Wstęp wolny.

Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie oraz zdjęcia z rodzinnego archiwum artysty. Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pokazują zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Nie są to jednak zwyczajne zdjęcia dokumentalne; autor, utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy jednocześnie własną opowieść o życiu i kondycji człowieka. Malarskie kadry wywołują w widzach różne emocje: radość, smutek, zdziwienie, melancholię. To fotografia przepełniona głębokim humanizmem. „Gdy fotografuję, wyłączam się z rzeczywistości codziennej, która mnie otacza, wchodzę w inny wymiar, inną rzeczywistość – mówił Marian Schmidt. – Staram się uchwycić moment, w którym coś dzieje się we wnętrzu człowieka, szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki. Ten stan określam jako intensywny moment. Wyczuwam relacje między elementami obrazu – modelem i jego otoczeniem. Na zdjęciach unikam bałaganu, ponieważ chcę, by moje kompozycje były malarskie”.

 

18 listopada, godz. 10-18, Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

 

Wystawy „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, „Huta stanęła” oraz „Marian Schmidt. Inside Poland. Fotografie” będzie można zwiedzać za darmo. Zapraszamy też na dodatkowe atrakcje.


Godz. 10 – oprowadzanie po wystawie „Atomowa groza” w języku ukraińskim (obowiązują zapisy na zwiedzanie@mprl.pl, do 14 listopada), oprowadza Oleksandra Bratchuk


Godz. 10.45 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Atomowa groza” połączone z prezentacją projektu trasy „Podziemna Nowa Huta” (obowiązują zapisy na zwiedzanie@mprl.pl, do 14 listopada): oprowadza Zbigniew Semik


Godz. 11.30 – oprowadzanie po wystawie „Atomowa groza” w języku ukraińskim (obowiązują zapisy na zwiedzanie@mprl.pl, do 14 listopada), oprowadza Oleksandra Bratchuk


Godz. 12 – Marian Schmidt i jego metoda - pokaz materiałów filmowych towarzyszący wystawie „Marian Schmidt. Inside Poland. Fotografie”


Godz. 14.15 – oprowadzanie dla osób niesłyszących po wystawie „Atomowa groza”, oprowadza Jakub Studziński


Godz. 15 – wernisaż prezentacji fotograficznej „Nowa Huta z/w sieci” – zdjęcia Nowej Huty wykonane przez jej mieszkańców


Godz. 16 – koncert „Pruskiego” - Sleeping Places połączony z projekcją filmu „Built to last – relics of communist architecture”
Paweł Pruski - producent muzyczny, twórca muzyki elektronicznej. Występuje również pod pseudonimem Minoo. Do tej pory wydał cztery albumy producenckie. Współpracuje z Asfalt Records, Mad-Hop Records oraz Post Label. Od roku 2007 czynnie uczestniczy w tworzeniu oraz promowaniu muzyki elektronicznej. Prezentował swoje produkcje na Freeform Festival, Tauron Festival, WRO Festival i wielu innych miejscach. Koncertował m.in. w Chinach, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Rosji, Czechach, Belgii. Uczestniczył również w projekcie CHOP mającym na celu promowanie polskiej muzyki eksperymentalnej w Chinach. W wyniku powyższej kooperacji powstał album Improvision (WePlay! Records), którym był rezultatem kooperacji z chińskim artystą Sin:Ned.

 

27 listopada, godz. 17, Podwieczorek w Muzeum: Z łezką w oku. Kultowe rzeczy PRL-u. Spotkania prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska, która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Wstęp wolny.

 

Podczas kolejnego spotkania chcemy przypomnieć sobie domowe zabytki i skarby tamtego czasu. Poczynając od samochodów Warszawa i Syrena, przez pralkę wirnikową Franię i niezapomnianą pralkę automatyczną Polar, po telewizory Neptun, Rubin, do których dosłownie pasowały słowa „zapal telewizor”, po zabawki. Interesujące jest to jakie znaczenie przypisują im ludzie. Każda z tych rzeczy ma własną historię mierzoną liczbą wystanych w kolejkach godzin, czy załatwianych talonów. Dziś takie opowiadania brzmią jak baśń zza siedmiu mórz i gór. A jednak wśród mieszkańców Nowej Huty, ale nie tylko są powodem nostalgii.

 

28 listopada, godz. 10.30, warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat „Motoryzacja czasów PRL-u”. Wstęp wolny. Wszelkie pytania oraz rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl. Istnieje możliwość rezerwacji zajęć w innych dniach – ich koszt wynosi 100 zł za grupę do 25 osób.

 

28 listopada, godz. 18, wykład architektoniczny dr Michała Wiśniewskiego z cyklu  z cyklu „Projektowali powojenną Polskę: Halina Skibniewska". Wstęp wolny.