DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Czwartek 13 września 2018
Połączenie MHK i Muzeum PRL-u

Wczoraj, 12 września Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o połączeniu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum PRL-u.

 

Muzeum PRL-u zostało powołane w roku 2013. Organizatorem została Gmina Miejska Kraków przy współfinansowaniu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zarządzanie Muzeum PRL-u zostało powierzone Muzeum Historycznemu Miastu Krakowa. Muzeum PRL-u jest zatem odrębną instytucją, a nie oddziałem MHK.

 

Na mocy ustaleń pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 marca 2019 jedynym organizatorem i podmiotem finansującym Muzeum PRL-u będzie Gmina Miejska Kraków, a sama instytucja stanie się oddziałem MHK.

 

Mając na uwadze liczne związki MHK i Muzeum PRL-u, Prezydent Miasta Krakowa zawnioskował do Rady Miasta Krakowa o połączenie obu muzeów w jedno. W dniu 11 kwietnia br., na wniosek Prezydenta Miasta Krakowa, Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o zamiarze połączenia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z Muzeum PRL-u, co otworzyło proces połączenia. 29 sierpnia na posiedzeniu Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze czytanie uchwały o połączeniu obu muzeów. 12 września odbyło się drugie czytanie i głosowanie uchwały, która została przyjęta jednogłośnie. Uchwała wchodzi w życie 14 dni po publikacji.

 

Na mocy uchwały, z dniem 1 marca 2019 roku nastąpi połączenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z Muzeum PRL-u.