DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Piątek 31 sierpnia 2018
Wrzesień w Muzeum PRL-u

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia w Muzeum PRL-u. Już 7 września wieczorne zwiedzanie.

 

7 września zapraszamy na wieczorne zwiedzanie Muzeum PRL-u. Tego dnia nasze wystawy „W jedną stronę. Marzec ‘68”, „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” będzie można oglądać w godz. 14-21. 

Ponadto: 
* w godz. 18, 19, 20 zapraszamy na oprowadzania po niedostępnych na co dzień zakamarkach budynku dawnego kina Światowid - Ilość miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja, zapisy od poniedziałku 3 września od godz. 12 na https://bilety.mhk.pl/
* w godz. 17-18 i 19-20 będzie okazja do okazja do indywidualnej rozmowy z twórcami wystaw.
Wstęp wolny.

 

19 września, godz.10.30 – warsztaty dla dzieci: PRL-owska moda. Wstęp wolny.

 

22-23 września, Zajrzyj do Huty. Wstęp wolny.

Sobota 22 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– "Huta stanęła" - opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– "W jedną stronę. Marzec ’68" – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym,
– "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie" - opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów,
– "Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez Szpeje".
Polski New Look to charakterystyczny styl w polskim wzornictwie użytkowym przełomu lat 50. i 60. Odważny i nowoczesny, pełen organicznych form i abstrakcyjnych wzorów. Swoboda artystycznej wypowiedzi projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dała Polakom piękne przedmioty codziennego użytku, za którymi tak długo tęsknili. Nasze babcie zdobiły nimi domowe kredensy i stoły, realizując razem w Wandą Telakowską ideę „piękna na co dzień i dla wszystkich”. Zapomniany w trudnych czasach transformacji, kiedy na stołach królowały szklanki z „duralexu”, dzisiaj New Look powrócił w wielkim stylu. Wystawy polskiej ceramiki można oglądać w największych polskich muzeach, a do upolowania dobrego okazu na pchlim targu potrzeba sporo szczęścia. Efekty szczęśliwych łowów sklepu „Szpeje” zobaczycie na tej małej wystawie.

11.00 – oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie W jedną stronę. Marzec ‘68.

11.00, 12.00, 13.00 – Postaci z bajek odwiedzają Nową Hutę – warsztaty plastyczne dla dzieci. Razem z uczestnikami przyjrzymy się Nowej Hucie, miejscu, które znają i w którym mieszkają. Dlaczego dobrze się nam mieszka w Nowej Hucie? Poznamy dobre wzorce zawarte w planie miasta. Wykorzystamy tę wiedzę w praktyce „zasiedlając” centrum Nowej Huty postaciami z bajek własnoręcznie wykonanymi przez dzieci w domkach ich projektu. Czas trwania: 40 min.

11.00–14.00 – Zajrzyj do Muzeum PRL-u – quiz edukacyjny dla dzieci. Jaką funkcję pełnił budynek obecnego muzeum w przeszłości? Jak ważne w życiu codziennym Nowej Huty były kina, w tym kino Światowid? Jakie inne ciekawe informacje są ukryte we wnętrzu muzeum, w tym na wystawach czasowych? Z tymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy quizu, rozwiązywanego w trakcie zwiedzania muzeum.

14.00 – spacer po Nowej Hucie ze świadkiem historii Władysławem Kielianem. Start: oddział MHK Dzieje Nowej Huty – zwiedzanie wystawy "Stale o Nowej Hucie", zakończenie: Muzeum PRL-u – oprowadzanie po wystawie "Huta stanęła".

15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.

16.00–18.00 – gra terenowa "Podziemna Nowa Huta".
Nowa Huta nie kończy się na poziomie gruntu. Pod ziemią skrywa relikty zimnej wojny – schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla mieszkańców na wypadek konfliktu zbrojnego. Kryją one w sobie pewną tajemnicę, dostępną tylko odważnym i zdeterminowanym poszukiwaczom. Zbierz swoją ekipę odkrywców (zespoły 3–5 osobowe) i wspólnie rozwiążcie zagadkę Podziemnej Huty! Zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.

Niedziela 23 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– "Huta stanęła" - opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– "W jedną stronę. Marzec ’68" – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym,
– "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie" - opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów,
– "Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez Szpeje".

11.00 – oprowadzanie kuratorskie Agaty Klimek po wystawie "Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988".

14.00 – wernisaż wystawy fotograficznej Toma Rollauera "Nowa Huta z przestworzy".
„Kilka lat temu stałem się hucianinem i pokochałem Nową Hutę od drugiego wejrzenia. Stała się moją małą ojczyzną. Niedługo potem wpadłem na pomysł, aby ukazać ją moimi oczami i zacząłem jeździć po niej z dronem i aparatem fotograficznym. Dzięki temu powstało kilkaset zdjęć ukazujących piękno Nowej Huty, jak i jej unikalny układ urbanistyczny. Moje zdjęcia to także opowieść o ludziach, którzy ją zamieszkują. Wystawa Nowa Huta z przestworzy jest tą częścią mojej działalności, która ukazuje ją z niedostępnej nawet w wieżowców perspektywy, czyli z lotu ptaka” – opowiada autor zdjęć. W ramach wernisażu Tom Rollauer sfotografuje „z przestworzy” osoby zgromadzone przed budynkiem Muzeum PRL-u. Współorganizatorem tego wydarzenia jest facebookowa grupa Nowa Huta.

15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html.

16.00 – spotkanie z Januszem Panasewiczem.
W czerwcu tego roku minęło 35 lat od premiery pierwszego albumu grupy Lady Pank. Z tej okazji zespół przygotował jego specjalną reedycję. "LP1" to nie tylko nowe wersje utworów z płyty Lady Pank (m.in. Mniej niż zero, Kryzysowa narzeczona, Zamki na pisaku i Wciąż bardziej obcy), lecz także trzy pierwsze, singlowe przeboje grupy: Mała Lady Punk, Tańcz głupia tańcz i Minus 10 w Rio. Jubileuszowa płyta stanie się podczas Zajrzyj do Huty pretekstem do rozmowy z wokalistą Lady Pank Januszem Panasewiczem.

 

25 września, godz. 17 – Podwieczorek w Muzeum: „Polskie miesiące” i ich wpływ na życie mieszkańców Nowej Huty. Wstęp wolny.

 

26 września, godz. 18 - Muzeum PRL-u i Instytut Architektury zapraszają na nowy cykl wykładów architektonicznych: "Projektowali powojenną Polskę". Wstęp wolny. Bohaterem pierwszego wykładu, który wygłosi 26 września o godz. 18 dr Michał Wiśniewski, będzie Bohdan Pniewski. Był architektem dwóch epok. Swoją karierę rozpoczął pod koniec lat 20-tych XX w. jako przedstawiciel modernistycznej awangardy. W kolejnej dekadzie stał się ulubionym projektantem elit sanacyjnej Polski, był autorem luksusowych willi oraz przebudowy Pałacu Brühla na siedzibę MSZ. Po wojnie włączył się w odbudowę i szybko zaczął zdobywać najbardziej prestiżowe zlecenia, jak odbudowa Sejmu oraz Teatru Narodowego. Jego prace należą do najciekawszych przykładów architektury dwudziestowiecznej Warszawy, jego kariera jest odzwierciedleniem dramatycznej epoki, w czasach której żył i tworzył.