DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Wtorek 29 maja 2018
Upalny czerwiec w Muzeum PRL-u

2 czerwca, godz. 15 - oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie „W jedną stronę. Marzec’68”. Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

 


3 czerwca, godz. 11-14 - piknik rodzinny przed Muzeum PRL-u. Wstęp wolny.
Muzeum PRL-u i Krakowski Szczep ZHP Tęczowy zapraszają na piknik rodzinny z PRL-owskimi grami i zabawami, organizowany z okazji Dnia Dziecka. Bierki, pchełki, gra w klasy, postaci z PRL-owskich kreskówek... - dla osób starszych sentymentalna podróż w czasy dzieciństwa, dla najmłodszych - okazja do poznania zabaw i bohaterów rodziców i dziadków. Zarówno młodszych, jak i starszych zapraszamy do udziału w przygotowanych przez muzeum grach, jak również do zwiedzania muzealnych wystaw, które 3 czerwca będą udostępniane dla opiekunów z dziećmi bezpłatnie.

 

5 czerwca, godz. 18 - dyskusja „Nowa Huta – od idealnego miasta socjalistycznego do bastionu opozycji”. Uczestnicy: Stanisław Handzlik, Jan Franczyk; prowadzenie dyskusji – dr Marcin Jarząbek. Wstęp wolny.

 

10 czerwca, godz. 11 - spacer po Nowej Hucie (początek oddział MHK Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16 - zwiedzanie wystawy „Stale o Nowej Hucie” - zakończenie w Muzeum PRL-u – oprowadzanie po wystawie „Huta stanęła”) ze świadkiem historii – Grzegorzem Surdym. Wstęp wolny.

 

20 czerwca, godz. 10.30-12.00 - „Poranek w Muzeum” – warsztaty dla dzieci: „Zabawki w PRL-u”. Wstęp wolny.

 

20 czerwca, godz. 18 – wykład architektoniczny dr Michała Wiśniewskiego z cyklu „PoWOJENNA odBUDOWA”: „Belgia i Holandia”. Wstęp wolny.

Muzeum PRL-u oraz Instytut Architektury zapraszają na wykład dr Michała Wiśniewskiego z cyklu "PoWOJENNA odBUDOWA": Belgia i Holandia. 14 maja 1940 roku Niemcy przeprowadzili nalot dywanowy na Rotterdam. Celem atak było wywołanie paniki wśród ludności cywilnej oraz zmuszenie Holandii do kapitulacji. Był to pierwszy tego typu atak przeprowadzony przez Niemców w jednym z dużych miast Europy Zachodniej. W kolejnych latach bombardowania wróciły do Holandii oraz do Belgii, która ucierpiała w ostatnim roku wojny od rakiet V2. Po wojnie oba kraje zainicjowały liczne projekty z zakresu rekonstrukcji. W przypadku Rotterdamu stał się on modelowym miastem nowej urbanizacji i powojennego modernizmu.

 

23 czerwca, godz. 15 - Funkcja Miasto, Miasto Pomysłów i Muzeum PRL-u zapraszają na spotkanie "Nowa Huta - Nowe centrum".

Jak uczynić z Nowej Huty nowe centrum i stworzyć tutaj realną infrastrukturę czasu wolnego? Czy Hucie potrzebna jest uczelnia wyższa? Drugi Ogród Sztuki? Jak wspierać lokalnych przedsiębiorców, by na Placu Centralnym pojawiły się kawiarniane ogródki i kina letnie? Jak tworzyć centrum z dala od centrum? O tym, dlaczego Nowa Huta wyróżnia się wśród krakowskich dzielnic i jakie działania podjąć na rzecz jej rozwoju będziemy rozmawiać już w sobotę 23 czerwca w Muzeum PRL-u.

Naszymi gośćmi będą: Asia Urbaniec, członkini zarządu Stowarzyszenia "B1", Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, działaczka lokalna "Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D", Michał A. Chrzanowskii, koordynator projektu "Barometr Krakowski 2016". Prowadzenie: Tomasz Janowski i Nina Gabryś. 


26 czerwca, godz. 17 - spotkanie z cyklu "Podwieczorek w Muzeum": "Seriale PRL-u". Rozmowę poprowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska.

Oddziaływanie środków masowego przekazu na postawy i działania ludzi jest bezsprzeczne. Ich społeczna misja, mająca na celu realizację interesów partii, była jednym z fundamentów systemu. Wymagano od jej twórców, aby spełniali postawione przed nimi zadania ideowo-polityczne i ich z tego rozliczano. Władza dość szybko zdała sobie sprawę z tego, że seriale cieszą się ogromną popularnością widzów, więc za ich pomocą można kształtować opinie i wpływać na nastroje społeczeństwa. Ich twórcy nie mieli łatwego zadania – musieli jednocześnie zadowolić władzę oraz publiczność. W wielu przypadkach to się udało, a seriale tamtego okresu do dziś cieszą się popularnością.

 

30 czerwca, godz. 10 i 14 – oprowadzania kuratorskie po wystawie "W jedną stronę. Marzec '68" dla uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej. Cały dzień wystawa będzie dostępna za darmo dla zwiedzających.