DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Czwartek 1 lutego 2018
Gorący luty w Muzeum PRL-u

Zapraszamy do Muzeum PRL-u na zajęcia feryjne, spotkania, debaty i wykłady.

 

W dniach 12-24 lutego Muzeum PRL-u zaprasza dzieci do udziału w zajęciach feryjnych. Udział w zajęciach jest darmowy.

 

Grupy przedszkolne i klasy 1 - 4 ze szkół podstawowych zapraszamy na warsztaty plastyczne.

 

13 lutego (wtorek)

10.00 – 11.30 – kreskówki z czasów PRL-u

12.00 – 13.30 - kreskówki z czasów PRL-u

 

15 lutego (czwartek)

10.00 – 11.30 – lustereczko powiedz przecie… - moda PRL-u.

12:00 – 13:30 - lustereczko powiedz przecie… - moda PRL-u.

 

17 lutego (sobota)

11.00 – 13 zabawki w PRL-u

 

20 lutego (wtorek)

10.00 – 11.30 – motoryzacja w PRL-u, czyli Maluchy, Warszawy i Syrenki

12.00 – 13.30 - motoryzacja w PRL-u, czyli Maluchy, Warszawy i Syrenki

 

22 lutego (czwartek)

10.00 – 11.30 – zabawki w PRL-u.

12:00 – 13:30 – plakat w PRL-u.

 

24 lutego (sobota)

11.00 – 13 plakat w PRL-u

 

Grupy starsze (ostatnie klasy szkół podstawowych i gimnazjalistów) zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach „Historia Nowej Huty i jej schronów” realizowanych na zamówienie w dni powszednie od 12 do 23 lutego w miarę dostępności pracownika.

Rezerwacje na zajęcia odbywające się w dni powszednie przyjmowane będą pod adresem mailowym: edukacja@mprl.pl.

 

* 14 lutego, godz. 18, wykład architektoniczny dra Michała Wiśniewskiego z cyklu "PoWOJENNA odBUDOWA": „NRD i RFN”. Wstęp wolny.

Druga wojna światowa przeobraziła terytorium III Rzeszy w gruzowisko. Po 1945 roku podzielone pomiędzy dwa obozy Niemcy stanęły przed wyzwaniem odbudowy infrastruktury i całych miasta. W dwóch nowych państwach niemieckich rekonstrukcja realizowana była według innych zasad, w oparciu o inną technologię i odmienną, determinowaną polityką estetykę. Podczas, gdy po wschodniej stronie żelaznej kurtyny pierwsze lata odbudowy oznaczały implementację idei socrealizmu, w zachodniej części Niemiec do głosu doszedł modernizm. Odbudowie towarzyszyła rywalizacja, której tematem była jakość życia, a miejscem szczególnie ważnym stał się podzielony Berlin. Podczas spotkania pokazane zostaną różne strategie i efekty odbudowy, przypomniane zostaną najważniejsze realizacje i projektanci.

 

* 17 lutego, godz. 15, oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie "Paczka z Ameryki". W cenie biletu na wystawę.

* 20 lutego, godz. 18, debata „Stany Zjednoczone a przemiany okrągłostołowe w Polsce”, towarzysząca wystawie "Paczka z Ameryki". Wstęp wolny.
Obrady tzw. okrągłego stołu oraz wydarzenia mu towarzyszące, również na arenie międzynarodowej, są po dziś dzień przedmiotem nie tylko niekończących się dyskusji, lecz również licznych kontrowersji. Mało jest wydarzeń w historii Polski, które by tak silnie obrosły legendą i budziły aż takie emocje. Podczas ostatniej debaty towarzyszącej wystawie "Paczka z Ameryki" profesorowie Andrzej Chwalba i Mariusz Wołos w rozmowie z drem Krzysztofem Klocem postarają się odmitologizować to wszystko co związane jest z rokiem 1989 i przemianami zeń wynikającymi. 

 

* 25 lutego, godz. 14, oprowadzanie kuratorskie Zbigniewa Semika po wystawie "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie". W cenie biletu na wystawę.

 

* 25 lutego, godz. 15, oprowadzanie kuratorskie Andrzeja Malika po wystawie "W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym". W cenie biletu na wystawę.

 

* 27 lutego o godz. 17 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Podwieczorek w Muzeum": "Marzec ’68". Poprowadzi je dr Agnieszka Chłosta Sikorska. Wstęp wolny.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec, którego uczestnicy nie zgadzali się na zdjęcie przez władzę wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów”, a także na wydalenie z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Demonstranci zostali brutalnie spacyfikowani przez oddziały milicji oraz tzw. „aktyw robotniczy”. W kraju zapanował kryzys polityczny - strajki rozpoczęli studenci innych miast. W łonie PZPR trwała walka wewnętrzna, a w kraju antysemicka i antyinteligencka nagonka.

O tych wydarzeniach opowie Marian Marzyński – reżyser telewizyjny, dokumentalista, pisarz. Polak o żydowskich korzeniach, który pracował w Polskim Radiu, stworzył jeden z popularnych telewizyjnych programów Turniej Miast. Jest także autorem filmu Skibet/Hatikvah, opowiadającego o pomarcowej emigracji. Los zaprowadził go do Kopenhagi, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Film Skibet/Hatikvah czekał na premierę aż 40 lat.

26 marca o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprosi na wernisaż wystawy "W jedną stronę". Ekspozycja dotyczy wydarzeń 1968 roku oraz emigracji pomarcowej. „Marzec” jest wydarzeniem wielowątkowym: buntem studentów, wymianą elit, czasem czystki kadrowej oraz znamiennych kampanii propagandowych przeciwko inteligencji oraz syjonistom. Konsekwencją ówczesnych wydarzeń był wyjazd z Polski ponad 12 000 osób pochodzenia żydowskiego. Wystawa będzie prezentowała wątki dotyczące buntu studenckiego, marcowego języka oraz emigracji. Istotnym elementem będą relacje osób, które wyjechały około 1968 roku, które wspominają Polskę przed tym okresem, okoliczności wyjazdu, aklimatyzację w nowym kraju.