DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Poniedziałek 1 stycznia 2018
Pełen atrakcji styczeń w Muzeum PRL-u

Przerwa świąteczna zakończona. Zapraszamy na wypełniony atrakcjami styczeń w Muzeum PRL-u.

 

9 stycznia o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na rozmowę „Nie tylko stonka. »Imperialistyczne« i »zachodnie« wpływy w PRL”, towarzyszącą wystawie "Paczka z Ameryki". Wstęp wolny.

Nieodłącznym elementem narracji propagandowej PRL-u było przedstawianie Polski Ludowej i całego bloku państw związanych z ZSRS jako oblężonej twierdzy. Na "kraje demokracji ludowej" zewsząd czyhały imperialistyczne spiski, knowania i pułapki Zachodu. Skąd wzięła się ta narracja? Jakie były jej przyczyny i skutki? O tym wymiarze polityki władz komunistycznych dr Krzysztof Kloc dyskutować będzie podczas najbliższej debaty z prof. Jackiem Chrobaczyńskim i dr Zbigniewem Girzyńskim.

 

17 stycznia o godz. 17 Muzeum PRL-u i Instytut Architektury zapraszają na wykład dr Michała Wiśniewskiego z cyklu "PoWOJENNA odBUDOWA": „Związek Radziecki”. Tematem cyklu jest odbudowa i rekonstrukcja miast po II wojnie światowej. Wstęp wolny.

 

18 stycznia o godz. 10 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia mają na celu przybliżenie wybranych tematów z historii PRL-u. Na uczestników, oprócz dawki wiedzy i dyskusji, czekają różnorodne plastyczne działania. Zajęcia dla grup zorganizowanych do 25 osób (rezerwacja na adres edukacja@mprl.pl, najpóźniej do 7 dni przed wybranym terminem). Wstęp wolny.

Istnieje możliwość rezerwacji zajęć w innych dniach – ich koszt wynosi 100 zł za grupę do 25 osób.

 

20 stycznia zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10 i trwają do dwóch godzin. Zajęcia dla dzieci z rodzicami. Wstęp wolny.

 

20 stycznia o godz. 14 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Zbigniewa Semika po wystawie "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie". Oprowadzanie w cenie biletu do Muzeum.

 

20 stycznia o godz. 15 Muzeum PRL-u zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie "Paczka z Ameryki". Oprowadzanie w cenie biletu do Muzeum.

 

21 stycznia o godz. 15 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Andrzeja Malika po wystawie "W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym". Oprowadzanie w cenie biletu do Muzeum.

 

23 stycznia o godz. 17 Muzeum PRL-u zaprasza na Podwieczorek w Muzeum. Rozmowę "Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?". Spotkanie zostanie zorganizowane we współpracy z Teatrem Ludowym. Gościem specjalnym będzie Andrzej Franczyk – polski aktor teatralny i filmowy od 1985 roku występujący na deskach Teatru Ludowego.

 

Teatr Ludowy rozpoczął działalność 3 grudnia 1955 r. premierą sztuki "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego. Jego dyrektorem została Krystyna Skuszanka, która kształtowała gusta odbiorców tworząc spektakle nowoczesne i ambitne, nie raz zmagając się z cenzurą. Współpracowała z wybitnymi kompozytorami, scenografami, reżyserami i aktorami. Placówka przyciągała krakowian, a nie nowohucian, gdyż repertuar był trudny w odbiorze, dlatego go bojkotowali. W sezonie 1957/58 wprowadzono lżejszy repertuar. Nie wystarczyło to jednak i Skuszanka musiała odejść.

 

Cykl spotkań „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.


Regulamin spotkań dostępny jest na stronie internetowej www.mprl.pl