DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Środa 29 listopada 2017
Gorący grudzień w Muzeum PRL-u

Zapraszamy na grudniowe wydarzenia w Muzeum PRL-u, m.in. Poranki i Podwieczorek w Muzeum, promocje książki "Bierut" oraz czwartego numeru rocznika "Światowid", a także podsumowanie tegorocznych spotkań schronowych.

 

• 5 grudnia o godz. 17 Muzeum PRL-u zaprasza na Podwieczorek w Muzeum: „Dziadek Mróz i inne bajki”. System polityczny, który nastał w Polsce po zakończeniu II wojny światowej, zakładał laicyzację społeczeństwa. Jednak pomimo wielu wysiłków co roku w urzędach, halach fabrycznych czy świetlicach szkolnych pojawiały się choinki. Nie udało się wyplenić przywiązania do Świąt Bożego Narodzenia. Nie udało się także przekonać Polaków, że roznosicielem świątecznych podarków jest Dziadek Mróz, a nie imperialista Święty Mikołaj.
Te i inne propagandowe kłamstwa miały pokazać społeczeństwu, że to rządzący decydują o tym, co jest prawdą, a co nią nie jest.

 

• 6 grudnia o godz. 18 Muzeum PRL-u i wydawnictwo Czarne zapraszają
na spotkanie z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”. Rozmowę poprowadzi Paulina Małochleb. „Od konfidenta do prezydenta” - taki dowcip o Bolesławie Bierucie krążył w stalinowskiej Polsce. Sowieckim agentem Bierut nie był, więc jak to się stało, że ten podrzędny aparatczyk, który zdaniem partyjnych towarzyszy zupełnie nie nadawał się do polityki, wspiął się na szczyty władzy, by stać się największym zbrodniarzem w powojennych dziejach kraju?

 

• 7 grudnia o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na promocję czwartego numeru rocznika muzealnego „Światowid”. Panelistami będą: Marek Mutor – dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, prof. Anna Ziębińska – Witek z Zakładu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym UMCS, badająca współczesne narracje o komunizmie oraz Katarzyna Trojanek z firmy MAE Multimedia Art Education, kierująca zespołem przygotowującym projekty adaptacji budynku dawnego kina Światowid na potrzeby Muzeum PRL-u oraz scenariusza i aranżacji wystawy stałej. Rozmowę poprowadzi Jolanta Drużyńska, dziennikarka Radia Kraków. Rozmawiając o roczniku muzealnym oraz adaptacji na potrzeby instytucji kulturalnych PRL-owskich, zabytkowych już dziś wnętrz, chcemy w trakcie spotkania poszukać także wspólnie odpowiedzi na pytanie „Jakiego Muzeum potrzebuje Nowa Huta?”.

 

• 10 grudnia o godz. 15 Muzeum PRL-u zaprasza na spotkanie podsumowujące tegoroczny cykl spacerów i wykładów o schronach Nowej Huty. Zaprezentowane zostaną „w pigułce” poruszane w tym roku tematy, będzie również okazja aby zadać pytania, czy podyskutować na temat nowohuckich (i nie tylko) schronów. Gospodarzem spotkania będzie Tomasz Mierzwa.

 

• 12 grudnia o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na rozmowę z towarzyszącego wystawie „Paczka z Ameryki” cyklu „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną?”: „Luksus w PRL. Aspiracje i marzenia mieszkańców Polski Ludowej”. Na pierwszy rzut oka luksus, czyli przepych i zbytek usług oraz wysokojakościowych dóbr nie kojarzy się z epoką tzw. Polski Ludowej. Luksus jednak, to również dobra ograniczone i trudno dostępne, a tych w Polsce lat 1944-1989 nie brakowało. Czym zatem był luksus i kto w zatomizowanym społeczeństwie PRL mógł sobie na niego pozwolić? Między innymi o tym dyskutować będą dr Barbara Klich-Kluczewska oraz dr Marcin Jarząbek.

 

• 13 grudnia o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na wykład architektoniczny Michała Wiśniewskiego z cyklu "PoWOJENNA odBUDOWA": "Wielka Brytania". Od dwóch lat Muzeum PRL-u zaprasza wraz z Instytutem Architektury na cykle wykładów poświęconych architekturze i dizajnowi okresu PRL-u. Tematem najnowszego cyklu jest odbudowa i rekonstrukcja miast po II wojnie światowej. Wstęp wolny. W lipcu 1945 roku w Wielkiej Brytanii odbyły się wybory, które nieoczekiwanie wygrała Partia Pracy. Oferując zmęczonym dwiema wyniszczającymi wojnami światowymi Brytyjczykom realną wizję podniesienia stopy życiowej zdołała zdetronizować samego Winstona Churchilla. Od teraz zamiast budowania pomników królowi i bohaterom czasów wojny, mieszkańcy Wysp mieli budować egalitarne państwo dobrobytu z łatwym dostępem
do bezpłatnego szkolnictwa, służby zdrowia i mieszkań.

 

• 14 grudnia o godz. 10 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia mają na celu przybliżenie wybranych tematów z historii PRL-u. Na uczestników, oprócz dawki wiedzy i dyskusji, czekają różnorodne plastyczne działania. Zajęcia dla grup zorganizowanych do 25 osób (rezerwacja na adres edukacja@mprl.pl, najpóźniej do 7 dni przed wybranym terminem). Wstęp wolny. Istnieje możliwość rezerwacji zajęć w innych dniach – ich koszt wynosi 100 zł za grupę do 25 osób.

 

• 16 grudnia zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10 i trwają do dwóch godzin. Zajęcia dla dzieci z rodzicami. Wstęp wolny.

 

• 20 grudnia o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na dyskusję „Podziemna Nowa Huta”, połączoną z prezentacją projektu trasy turystycznej po nowohuckich schronach, której dokonają jego współtwórczynie: Inga Olszańska i Katarzyna Zarzycka. O tym, jak opowiadać o trudnym dziedzictwie zimnej wojny w sposób atrakcyjny dla turystów z Polski i zagranicy, unikając przy tym uproszczeń i pułapek w pierwszej części spotkania rozmawiały będą dr Joanna Dziadowiec i dr Magdalena Banaszkiewicz. Do udziału w drugiej części dyskusji zapraszamy przedstawicieli branży turystycznej, nowohuckich radnych i aktywistów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką schronową i turystycznym rozwojem Nowej Huty. Rozmowę poprowadzi Jolanta Drużyńska z Radia Kraków.