DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Piątek 10 listopada 2017
Muzeum PRL-u podpisało umowę z firmą MAE Multimedia Art Education

10 listopada w dawnym kinie „Światowid” w Nowej Hucie podpisano umowę pomiędzy Muzeum PRL-u z firmą MAE Multimedia Art Education, która wykona projekty wystawy stałej oraz adaptacji architektonicznej i przebudowy budynku dawnego kina.


- To bardzo ważne wydarzenie dla Muzeum PRL-u i cieszymy się bardzo, że wreszcie do niego doszło – powiedział Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.

 

Zakończenie prac projektowych planowane jest na luty 2019 r. Zostaną sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będą kosztowały 2 644 050 zł.

 

- Ich przygotowanie otworzy drogę do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej. Koszt wszystkich prac związanych z przystosowaniem budynku kina Światowid na potrzeby Muzeum PRL-u szacowany jest na 50 mln zł – dodał Jacek Salwiński.

 

Podpisanie umowy jest wynikiem konkursu na projekt architektoniczno–budowlany oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza, który rozstrzygnięto w październiku 2016 r. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem.

Więcej o projekcie

 

Przypomnijmy, że w kwietniu bieżącego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało dotację na przygotowanie projektów umożliwiających przekształcenie dawnego kina w muzeum. Powodem miały być opóźnienia w realizacji projektu. Władze Krakowa podkreślały, że zmiany w harmonogramie prac wynikały z procedur i przedłużających się procesów decyzyjnych, także z udziałem ministerstwo.

 

W sierpniu, podczas spotkania wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosławem Sellinem, ustalono że MKiDN sfinansuje scenariusz i projekt ekspozycji stałej, a także przygotowanie projektów budowlanych. Zawarta w październiku 2014 r. umowa o współprowadzeniu Muzeum PRL-u wygaśnie z końcem 2018 r. i wówczas samodzielne finansowanie instytucji przejmie gmina Kraków.
Równocześnie dyskutowana jest koncepcja, aby instytucja zmieniła nazwę, stając się docelowo Muzeum Nowej Huty.

 

Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E 1).

 

Kino Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony.
Muzeum PRL-u jest dziś miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u - politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej. Przygotowuje wystawy (obecnie zwiedzać można trzy: „Paczka z Ameryki”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym”), zaprasza na rozmowy i debaty na temat epoki (szczególnie popularne są te poświęcone architekturze), a także zajęcia dla dzieci i seniorów. Na zlecenie gminy Kraków prowadzi też prace nad utworzeniem trasy turystycznej po nowohuckich schronach.

 

Więcej informacji o Muzeum PRL-u, jego zbiorach i projektach na www.mprl.pl, http://zbiory.mprl.pl i www.schronywnowejhucie.pl