DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Środa 1 listopada 2017
Interesujący listopad w Muzeum PRL-u

W listopadzie zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, debatę towarzyszącą wystawie "Paczka z Ameryki", wykład z cyklu "PoWOJENNA odBUDOWA" oraz Poranki i Podwieczorek w Muzeum.


14 listopada, godz. 18, rozmowa z towarzyszącego wystawie „Paczka z Ameryki” cyklu „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną?”: „Marzec 1968 i kampanie «anty» w PRL”. Wstęp wolny.

"Ile marców w Marcu?" - pytał kiedyś profesor Jerzy Eisler. I rzeczywiście Marzec 1968 jak w soczewce odbija wiele kampanii "anty", które partia, z wielu różnych powodów, wdrażała wtedy w życie, uderzając przy tym nie tylko w poszczególne jednostki, ale i całe grupy obywateli Polski Ludowej. Wszystkie te kwestie spróbują wyjaśnić podczas najbliższej debaty prof. Antoni Dudek oraz prof. Jacek Chrobaczyński.


15 listopada, godz. 18 (uwaga, termin zmieniony, pierwotnie miał być 8 listopada), wykład architektoniczny dr Michała Wiśniewskiego z cyklu „PoWOJENNA odBUDOWA": „Polska II”. Wstęp wolny.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej podstawowym problemem urbanistycznym i architektonicznym, przed którym stanęła Polska, była odbudowa. Wiele zespołów miejskich, szczególnie na terenach przyłączonych teraz do kraju, po prostu przestało istnieć lub znajdowało się w dużej części w gruzach. Myśląc o odbudowie najczęściej pamiętamy o Warszawie, ale proces ten dotyczył także Gdańska, Wrocławia, Szczecina, Poznania i wielu innych, często małych miejscowości. Wykład pomoże prześledzić, w jaki sposób odbudowywano te ośrodki, kto realizował najważniejsze projekty, jaka była strategia i metodologia prac, a także jak zmieniało się podejście do odbudowy w kolejnych dekadach i podokresach historii powojennej Polski. Lata po 1945 roku często postrzegane są przez pryzmat wydarzeń historycznych związanych ze zmianą granic i nowym systemem politycznym. Często w cieniu tych wielkich zmian ginie społeczna historia kraju, której częścią była odbudowa, a z nią nowa urbanizacja miast oraz migracja milionów ludzi ze wschodu na zachód oraz ze wsi do ośrodków miejskich.
 
 
16 listopada, godz. 10, Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia mają na celu przybliżenie wybranych tematów z historii PRL-u. Na uczestników, oprócz dawki wiedzy i dyskusji, czekają różnorodne plastyczne działania. Zajęcia dla grup zorganizowanych do 25 osób (rezerwacja na adres edukacja@mprl.pl, najpóźniej do 7 dni przed wybranym terminem). Wstęp wolny. Istnieje możliwość rezerwacji zajęć w innych dniach – ich koszt wynosi 100 zł za grupę do 25 osób.


18 listopada, Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10 i trwają do dwóch godzin. Zajęcia dla dzieci z rodzicami. Wstęp wolny.


19 listopada, godz. 10-18, Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Zapraszamy na zwiedzanie wszystklich trzech naszych wystaw wraz z ich twórcami, którzy będą odpowiadali na pytania naszych gości. Wstęp wolny.

Godz. 11 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym". Oprowadzają: Andrzej Malik i Edward Nowak.

Godz. 12-14 - zadaj pytanie kuratorowi - wystawy „Paczka z Ameryki" (na pytania odpowie Karolina Żłobecka) i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie" (na pytania odpowiedzą Tomasz Mierzwa i Zbigniew Semik) bez tajemnic.

Godz. 12:30 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym". Oprowadzają: Andrzej Malik i Edward Nowak.

Godz. 15 - wernisaż mini wystawy fotograficznej „NH50mm. Nowa Huta w obiektywie". Na wystawie prezentowane będą zdjęcia Krzysztofa Piły, fotografa nowohuckiej architektury.

 

28 listopada, godz. 17, spotkanie z cyklu Podwieczorek w Muzeum: „Festiwale muzyczne”. Spotkania prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska, która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Partnerem spotkań jest Krakowskie Centrum Seniora. Wstęp wolny.

Po zakończeniu wojny Polska odbudowywała się ze zniszczeń, a jej mieszkańcy pragnęli odreagować trudne czasy okupacji i chcieli się bawić, śpiewać i tańczyć. Dość szybko nowa władza zatroszczyła się o wszechstronny rozwój kultury, zarówno tej wysokiej, której symbolem stał się Festiwal Chopinowski, czy Warszawska Jesień, jak i masowej. Stworzono m.in. festiwale w Opolu i Sopocie. Osobną kategorię stanowiły takie imprezy jak Festiwal Piosenki Radzieckiej i Żołnierskiej. Na tym tle wyróżniał się Festiwal w Jarocinie, postrzegany jako synonim buntu, a jego edycja odbyła się także podczas trwania stanu wojennego. Wysoką rangę miał Festiwal Jazzowy w Sopocie, kiedy władze przestały ten rodzaj muzyki uważać na coś niezgodnego z zasadami socrealizmu.