DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Operatornia dawnego kina Światowid, fot. Marcin Szaraniec
Operatornia dawnego kina Światowid, fot. Marcin Szaraniec
Piątek 28 kwietnia 2017
Bardzo ciekawy maj w Muzeum PRL-u

Zapraszamy na nocne zwiedzanie budynku dawnego kina Światowid (dziś Muzeum PRL-u), Noc Muzeów, debaty, spacer schronowy oraz Podwieczorek i Poranki w Muzeum.

 

10 maja o godz. 18 zapraszamy na wykład architektoniczny dra Michała Wiśniewskiego „Rumunia . Nowoczesność i modernizm w krajach byłego Bloku Wschodniego”. Wstęp wolny.

 

12 maja w godz. 11–19.30, 13 maja w godz. 9-14.30 zapraszamy na konferencję „Historia, masa, popkultura”, 12 maja o godz. 18 debata "Obiegi historii", prowadzenie: dr Jakub Muchowski, udział wezmą: dr Maria Kobielska (UJ), dr hab. Izabela Trzcińska (AGH), dr hab. Błażej Brzostek (UW). Wstęp wolny.

 

13 maja o godz. 20.30, 21, 21.30, 22 zapraszamy na nocne zwiedzanie wystaw i na co dzień niedostępnych fragmentów dawnego kina Światowid, dziś siedziby Muzeum PRL-u. Zapisy będą uruchomione 9 maja o godz. 12 przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=116. Muzeum w tym dniu otwarte będzie w godz. 18–23. Zwiedzanie i oprowadzanie w cenie biletu do Muzeum.

 

14 maja o godz. 16 Muzeum PRL-u zaprasza na spacer z Tomaszem Mierzwą, który opowie o schronach pod Nową Hutą i zaprezentuje znajdujące się na powierzchni ziemi elementy infrastruktury ochronnej. Trasa: os. Centrum A, Hutnicze, Stalowe i Szkolne. Zbiórka przed Muzeum PRL-u. Wstęp wolny.

 

16 maja o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na spotkanie inaugurujące cykl debat "Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o Polskę Ludową”, towarzyszący wystawie "Paczka z Ameryki" (wernisaż 21 czerwca 2017 r.). Rozmowa będzie nosiła tytuł „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o PRL”. Jej gośćmi będą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Przewodniczący Rady Muzeum PRL-u, Instytut Historii UJ) oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny, Polska Akademia Nauk). Wstęp wolny.

 

18 maja o godz. 10-12 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci, grupy zorganizowane (pytania i rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl). Wstęp wolny.

 

19 maja, Noc Muzeów, godz. 18–1.

Godz. 18, 19.30 oraz 22 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” w schronie pod Muzeum PRL-u (z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna rezerwacja, która zostanie uruchomiona 9 maja o godzinie 12 przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=117)


Godz. 19-21 - Gra "1957. Zaginione akta" – uczestnicy gry wcielą się w badaczy historii pewnej tajemniczej organizacji, która działa na terenie Nowej Huty od 60 lat. Ich zadaniem jest zdobyć jak najwięcej strzępów informacji, które posiadają mieszkańcy Nowej Huty. Jednak nie jest to takie proste. Żeby mieszkaniec zechciał podzielić się posiadanymi informacjami, najpierw musi pozyskać jego przychylność poprzez wykonanie dla niego zadania. W grze biorą udział zespoły składające się z 3-5 osób z przedziału wiekowego 10+ (zgłoszenia można będzie przesyłać od 9 do 18 maja do na adres edukacja@mprl.pl).


Godz. 20 - spotkanie z Markiem Piekarczykiem – rozmowa o PRL-u i muzyce lat 80.

Godz. 21 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie”

Godz. 19:00-01.00 - zwiedzanie wystaw: „Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach agencji FORUM”, „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” oraz prezentacji plakatów okolicznościowych ze zbiorów Muzeum PRL-u.

Godz. 19-22 - III Motonoc PRL (współorganizator: Nowa Huta Tours). Przed budynkiem Muzeum będzie można podziwiać krążowniki PRL-owskich szos.

Wstęp wolny.


20 maja o godz. 11 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci z rodzicami (pytania i rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl). Wstęp wolny.

 

23 maja o godz. 17 zapraszamy na Podwieczorek w Muzeum: Wypoczynek w PRL-u, rozmowę poprowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska. Wstęp wolny.

 

25 maja o godz. 18 Sieć Solidarności i Muzeum PRL-u zapraszaja na debatę "Zrozumieć SMOG-a. Źródła i środki zaradcze", rozmowę poprowadzi Edward Nowak, uczestnicy: Paweł Ciećko - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, dr Jarosław Nęcki - Fizyka Atmosfery, AGH, dr Krzysztof Görlich - były wiceprezydent m. Krakowa, Bogusław Kośmider - przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Wstęp wolny.Architektura, Nowa Huta, hipisi, języki, demony seksu, Robert Kosieradzki, Anna Dymna, młodzi bohaterowie, czas wolny - zapisy spotkań i filmy Muzeum PRL-u rozpoczęło udostępnianie zapisów organizowanych przez siebie debat oraz zrealizowanych w ramach zajęć filmów.

Nowa Huta nieznana i tajna - promocja książki Wojciecha Paduchowskiego, z udziałem autora, prof. Andrzeja Chwalby, Romana Graczyka i o. Korneliusza Jackiewicza.

Blaski i cienie architektury PRL-u. Burzyć czy chronić? - debata połączona z promocją książki Małgorzaty Włodarczyk "Architektura lat 60-tych w Krakowie", z udziałem autorki, Heleny Postawki-Lech i Marka Dunikowskiego.

Język(i) PRL-u - zapis rozmowy z udziałem Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, Artura Czesaka i Michała Rusinka.

Demony seksu - Marcin Wilk rozmawia z Krzysztofem Tomasikiem o jego książce "Demony seksu".

Hipisi w PRL-u - rozmowę z z Kamilem Sipowiczem i Bogusławem Traczem prowadzi Andrzej Robak.

Aktywista - to brzmi dumnie - rozmowa z udziałem Marcina Hyły, Pawła Kubickiego oraz Agnieszki Chłosty-Sikorskiej.

Czy Nowa Huta może być modna? - w debacie udział wzięli: Elżbieta Koterba (Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa), Michał Niezabitowski (dyrektor MHK i MPRL), Tomasz Urynowicz (radny miejski), Bartosz Szydłowski (dyrektor Łaźni Nowej), Zbigniew Grzyb (dyrektor NCK), Jacek Dargiewicz (właściciel klubu Kombinator) i Marcin Pawlik (właściciel biura podróży Ecotravel), Michał Zębik (specjalista od marketingu).

Podwieczorek w Muzeum: Robert Kosieradzki. Zapis spotkania z udziałem m.in.: dr Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, Adama Gryczyńskiego, Jerzego Ridana i Marii Kosieradzkiej.

Czas wolny wczoraj i dziś - film zrealizowany przez Krzysztofa Ridana z udziałem starszych i młodszych podopiecznych fundacji Ukryte Skrzydła w ramach eksperymentu wystawienniczo-edukacyjnego Muzeum PRL-u.

Młodzi bohaterowie - film nakręcony w ramach letnich warsztatów filmowych prowadzonych przez Krzysztofa Ridana z podopiecznymi fundacji Ukryte Skrzydła.

Rozmowy (nie)kontrolowane: Anna Dymna - spotkanie z wybitną aktorką poprowadziła dr Barbara Klich-Kluczewska.
The Museum of Poland under the Communist Regime The Museum of Poland under the Communist Regime
os. Centrum E, 31-934 Kraków
tel. +48 12 446 78 21
and 446 78 22

TICKETS
* PLN 9 (regular),
* PLN 7 (reduced and groups),
* PLN 6 (reduced groups)

GUIDE: PLN 100

FREE DAY: TUESDAY.

THE EXHIBITION is open from Tuesday to Sunday, between 10.00 a.m. and 5.00 p.m.