DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
Operatornia dawnego kina Światowid, fot. Marcin Szaraniec
Operatornia dawnego kina Światowid, fot. Marcin Szaraniec
Piątek 28 kwietnia 2017
Bardzo ciekawy maj w Muzeum PRL-u

Zapraszamy na nocne zwiedzanie budynku dawnego kina Światowid (dziś Muzeum PRL-u), Noc Muzeów, debaty, spacer schronowy oraz Podwieczorek i Poranki w Muzeum.

 

10 maja o godz. 18 zapraszamy na wykład architektoniczny dra Michała Wiśniewskiego „Rumunia . Nowoczesność i modernizm w krajach byłego Bloku Wschodniego”. Wstęp wolny.

 

12 maja w godz. 11–19.30, 13 maja w godz. 9-14.30 zapraszamy na konferencję „Historia, masa, popkultura”, 12 maja o godz. 18 debata "Obiegi historii", prowadzenie: dr Jakub Muchowski, udział wezmą: dr Maria Kobielska (UJ), dr hab. Izabela Trzcińska (AGH), dr hab. Błażej Brzostek (UW). Wstęp wolny.

 

13 maja o godz. 20.30, 21, 21.30, 22 zapraszamy na nocne zwiedzanie wystaw i na co dzień niedostępnych fragmentów dawnego kina Światowid, dziś siedziby Muzeum PRL-u. Zapisy będą uruchomione 9 maja o godz. 12 przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=116. Muzeum w tym dniu otwarte będzie w godz. 18–23. Zwiedzanie i oprowadzanie w cenie biletu do Muzeum.

 

14 maja o godz. 16 Muzeum PRL-u zaprasza na spacer z Tomaszem Mierzwą, który opowie o schronach pod Nową Hutą i zaprezentuje znajdujące się na powierzchni ziemi elementy infrastruktury ochronnej. Trasa: os. Centrum A, Hutnicze, Stalowe i Szkolne. Zbiórka przed Muzeum PRL-u. Wstęp wolny.

 

16 maja o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprasza na spotkanie inaugurujące cykl debat "Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o Polskę Ludową”, towarzyszący wystawie "Paczka z Ameryki" (wernisaż 21 czerwca 2017 r.). Rozmowa będzie nosiła tytuł „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o PRL”. Jej gośćmi będą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Przewodniczący Rady Muzeum PRL-u, Instytut Historii UJ) oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny, Polska Akademia Nauk). Wstęp wolny.

 

18 maja o godz. 10-12 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci, grupy zorganizowane (pytania i rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl). Wstęp wolny.

 

19 maja, Noc Muzeów, godz. 18–1.

Godz. 18, 19.30 oraz 22 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” w schronie pod Muzeum PRL-u (z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna rezerwacja, która zostanie uruchomiona 9 maja o godzinie 12 przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=117)


Godz. 19-21 - Gra "1957. Zaginione akta" – uczestnicy gry wcielą się w badaczy historii pewnej tajemniczej organizacji, która działa na terenie Nowej Huty od 60 lat. Ich zadaniem jest zdobyć jak najwięcej strzępów informacji, które posiadają mieszkańcy Nowej Huty. Jednak nie jest to takie proste. Żeby mieszkaniec zechciał podzielić się posiadanymi informacjami, najpierw musi pozyskać jego przychylność poprzez wykonanie dla niego zadania. W grze biorą udział zespoły składające się z 3-5 osób z przedziału wiekowego 10+ (zgłoszenia można będzie przesyłać od 9 do 18 maja do na adres edukacja@mprl.pl).


Godz. 20 - spotkanie z Markiem Piekarczykiem – rozmowa o PRL-u i muzyce lat 80.

Godz. 21 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie”

Godz. 19:00-01.00 - zwiedzanie wystaw: „Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach agencji FORUM”, „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” oraz prezentacji plakatów okolicznościowych ze zbiorów Muzeum PRL-u.

Godz. 19-22 - III Motonoc PRL (współorganizator: Nowa Huta Tours). Przed budynkiem Muzeum będzie można podziwiać krążowniki PRL-owskich szos.

Wstęp wolny.


20 maja o godz. 11 zapraszamy na Poranek w Muzeum – warsztaty dla dzieci z rodzicami (pytania i rezerwacje prosimy kierować pod adres: edukacja@mprl.pl). Wstęp wolny.

 

23 maja o godz. 17 zapraszamy na Podwieczorek w Muzeum: Wypoczynek w PRL-u, rozmowę poprowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska. Wstęp wolny.

 

25 maja o godz. 18 Sieć Solidarności i Muzeum PRL-u zapraszaja na debatę "Zrozumieć SMOG-a. Źródła i środki zaradcze", rozmowę poprowadzi Edward Nowak, uczestnicy: Paweł Ciećko - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, dr Jarosław Nęcki - Fizyka Atmosfery, AGH, dr Krzysztof Görlich - były wiceprezydent m. Krakowa, Bogusław Kośmider - przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Wstęp wolny.