DALSZE KORZYSTANIE Z WITRYNY OZNACZA ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES, ZGODNIE Z AKTUALNYMI USTAWIENIAMI PRZEGLĄDARKI. WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POLITYCE COOKIES.

Muzeum PRL
Aktualności
For. Robert Kosieradzki
For. Robert Kosieradzki
Środa 11 maja 2016
Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki

Druga odsłona cyklu „Kadrowanie PRL-u” jest najbardziej nowohucką z dotychczasowych wystaw przygotowanych przez Muzeum PRL-u. Można ją oglądać od 12 maja do 31 sierpnia 2016 r.

 

Po zdjęciach Henryka Hermanowicz (z lat 50., pokazujących zmiany zachodzące wówczas w całym kraju) oraz Jerzego Szota (dokumentował schyłkowy PRL, z lat 80., w Krakowie i nie tylko), z wielką przyjemnością sięgamy po nowohuckie fotografie Roberta Kosieradzkiego z lat 60. i 70.

 

Podobnie jak w przypadku dwóch wspomnianych wcześniej artystów, których prace pokazywaliśmy na przełomie 2014 i 2015 roku, jest to bardzo osobisty, autorski zapis historii. A przy tym niepełny. Autor pozostawił po sobie ogromne archiwum, które wymaga gruntownego uporządkowania i opracowania. Dziś znamy zaledwie niewielki jego fragment.

 

Zdjęcia Roberta Kosieradzkiego podzieliliśmy na kilka grup. Pierwsza to nowohuckie pejzaże – widzimy dzielnicę w nieustającej zmianie, budowie; stare spotyka się tu z nowym, „rosną” kolejne osiedla, łopocze pranie na wietrze, a w tle dymi kombinat. Drugim elementem opowieści jest praca (ciężka, choć często też ukazywana z lekkim przymrużeniem oka) – na budowie i ulicy, w piekarni, we młynie… A po pracy odpoczynek – nad zalewem nowohuckim, na zabawie, w wesołym miasteczku, na wyścigu kolarskim i samochodowym. Wraz z Hutą rosną i dzieci – bohaterowie kolejnej odsłony ekspozycji. Dla nich najważniejsza jest zabawa, a na dalszy schodzą jej warunki i okoliczności. Są też portrety – wyraziste, efektowne, zaskakujące dojrzałością i pomysłem.

 

Wchodząc pomiędzy nowohuckie bloki przenosimy się w czasie i widzimy, jak bardzo zmieniły się miejsca dziś nam dobrze znane. Niektóre rozpoznajemy od razu, ze zidentyfikowaniem innych mamy duże kłopoty. Robert Kosieradzki nie podpisywał swych fotografii. My staraliśmy się te podpisy odtworzyć – podczas spotkania inaugurującego nasz cykl „Podwieczorek w Muzeum”, z pomocą facebookowiczów i miłośnika nowohuckiej historii, pana Wojciecha Żurka. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc.
Czekamy także na Państwa komentarze i uzupełnienia – może wspólnie uda się niektóre podpisy uzupełnić, doprecyzować, będziemy za to bardzo wdzięczni!

 

I zapraszamy oczywiście serdecznie do wspólnego kadrowania PRL-u. Kadrowali go autorzy prezentowanych przez nas zdjęć, skadrowaliśmy my, wybierając właśnie te, a nie inne, kadrujcie i Państwo – sięgając do swych wspomnień i przeżyć.

 

Wystawa „Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki”, Muzeum PRL-u (w organizacji), 12 maja-31 sierpnia 2016 r., scenariusz, wybór zdjęć, teksty: Ryszard Kozik, Adam Gryczyński, projekt plastyczny: Michał Zakrzewski.

 

Robert Kosieradzki (1937-1990)

 

Urodził się 7 czerwca 1937 roku w Częstochowie-Blachowni, gdzie mieszkał podczas wojny wraz z matką i babcią. Jego ojciec – kapitan Wojska Polskiego, przebywał w tym okresie z I Samodzielną Brygadą Spadochronową w Anglii. Po wojnie Robert Kosieradzki wyjechał z matką do Opola, gdzie rozpoczął naukę. Po powrocie ojca z Anglii w 1946 roku rodzina przeprowadziła się do Łodzi, a w 1951 roku wróciła do Częstochowy, gdzie Robert ukończył Technikum Górnictwa Rud.

 

Jako młody chłopak interesował się lekkoatletyką; uprawiał biegi na różnych dystansach i skoki. Zafascynowany opowiadaniami ojca o wyczynach polskich lotników w Anglii, o desancie i walkach pod Arnhem, chciał zostać lotnikiem. Marzeń o lotnictwie i sporcie nie zrealizował ze względu na wrodzoną wadę wzroku. Od 1955 roku wraz z rodzicami zamieszkał w Nowej Hucie, zaś jego ojciec - inżynier mechanik został kierownikiem Wydziału W-5 w Hucie im. Lenina.

 

W tym czasie Robert rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a za pierwsze uskładane pieniądze kupił aparat fotograficzny oraz podręcznik-samouczek i urządził w domu ciemnię. W 1958 roku wstąpił do Klubu Fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury HiL, a w grudniu1960 roku ukończył 120-godzinny wyższy kurs fotograficzny. Po ukończeniu studiów pracował w latach 1961-1972 w HiL jako inżynier elektryk.

 

W latach 1973–1977 Robert Kosieradzki pracował jako fotograf w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie. Z sukcesami wysyłał swoje zdjęcia na konkursy i wystawy, krajowe i zagraniczne (NRD, Czechosłowacja, Bułgaria).

 

30 lipca 1974 roku został przyjęty do ZPAF- Okręg Krakowski, a jednocześnie wciąż był aktywnym członkiem Klubu Fotografików Amatorów Domu Kultury HiL (obecnie Krakowski Klub Fotograficzny). W latach 1985–1990 był instruktorem fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, współtworzył Foto-Galerię w pierwszych latach jej istnienia. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Panoramą” i „Głosem Nowej Huty”.

 

Robert Kosieradzki nie wydał albumu, nie miał też za życia indywidualnej wystawy. Zmarł na atak serca 6 lipca 1990 r. w Krakowie. W pierwszą rocznicę jego śmierci Foto-Galeria NCK przygotowała „Wystawę retrospektywną”, zaś w 2006 r. wystawę „Nowa Huta – lata 60. i 70.”. Kolejna wystawa: „Nowa Huta – lata 60.” powstała w ramach cyklu ekspozycji „Nowa Huta – najmłodsza siostra Krakowa” (2007 r.). Jego fotografie można też było oglądać w maju 2015 r. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie na wystawie „Świadkowie minionego czasu”, zorganizowanej z okazji 60-lecia Krakowskiego Klubu Fotograficznego.